تست های درک مطلب زبان کنکور – قسمت دوم

تست های درک مطلب زبان کنکور – قسمت دوم

تست های درک مطلب زبان کنکور قسمت دوم

در راستای تعالی دانش و مهارت داوطلبان عزیز در آزمون زبان کنکور، در این مقاله به قسمت دوم تحلیل تست های درک مطلب می پردازیم. همان طوری که در قسمت اول اشاره شد، برای پاسخ به تست های این بخش از آمون زبان کنکور، به هیچ وجه نیازی به درک تک تک لغات و جملات نبوده و با اشراف کلی به مطلب مورد بحث، سوالات مطرح شده قابل پاسخ می باشند.

متن زیر که بخشی از آزمون زبان کنکور رشته هنر سال ۹۷ می باشد، راجع به یکی از زلزله های کشور مکزیک می باشد و با توجه به اینکه مطلبی کاملا تخصصی است، برای تمرین و افزایش مهارت دواطلبان گرامی جهت پاسخگویی به این بخش از آزمون زبان کنکور انتخاب شده است. نکته بسیار مهم اینجاست که دانش آموزان بتوانند بدون اشراف قبلی نسبت به واژه های تخصصی مثل aftershock (پس لرزه) و یا magnitude (بزرگی زلزله – معیاری برای سنجش و بیان میزان انرژی آزاد شده حین زلزله) تستهای مربوط به این بخش را پاسخ دهند.

 

Part C: Reading Comprehension

Directions: In this part of the test, you will read two passages. Each passage is followed by four questions. Answer the questions by choosing the best choice (1), (2), (3), or (4). Then mark your answer sheet.

 

 

PASSAGE:

The strongest earthquake to hit Mexico for decades left at least 58 dead and hundreds injured on Friday, after wreaking destruction on the country’s south which is a poor region. Rescue workers were struggling to reach isolated rural communities across the worst-hit states of Chiapas and Oaxaca, many of them located high in rugged mountains. The powerful quake damaged buildings as far away as Mexico City. It was also felt in much of Guatemala, where damage to buildings was reported.

Enrique Pena Nieto, the Mexican president, said the quake had registered a magnitude of 8.2, the strongest the country had suffered in more than a century. Mr. Pena Nieto reported more than 260 aftershocks up to a magnitude of 6.1, and warned there could be more to come, encouraging people to stay safe and listen to public announcements. He said the quake was felt by around 50 million of Mexico’s roughly 120 million populations. Schools were closed in 11 states so officials could inspect the buildings for structural damage.

  1. According to the passage, the earthquake …………….

   ۱) mostly affected a poor region of Mexico

   ۲) was felt by all the people in Mexico

   ۳) measured 6.1 on the Richter scale

   ۴) happened near Mexico City

  1. Many of the villages affected by the earthquake …………….

   ۱) received help immediately after the event

   ۲) had already experienced a strong quake

   ۳) were located in the mountains

   ۴) were destroyed to the ground

  1. Which of the following is TRUE about the aftershocks mentioned in the passage?

   ۱) They caused more damage than expected.

   ۲) They were as strong as the earthquake itself.

   ۳) They were greater than two hundred and fifty in number

   ۴) They had worried Mexico’s President because the people seemed careless  about them.

  1. The passage is most probably part of a ………………..

   ۱) scientific paper

   ۲) news report

   ۳) geography book

   ۴) president’s speech

تحلیل متن

همانگونه که ذکر شد، متن فوق حاوی مطالبی در مورد زلزله (Earthquake – Quake) بوده که با نگاه اجمالی اولیه به آن می توان منظور کلی مولف، شامل قدرت زلزله، محل وقوع، میزان خسارت و احساس مردم در شرایط یکی از شدیدترین زلزله های مکزیک پی برد.

در ادامه، ترجمه کامل متن فوق آورده شده است. پیشنهاد می گردد داوطلبان عزیز قبل از مراجعه به این ترجمه، برداشت خود از متن را در جایی یادداشت نموده و پاسخ تست ها را حدس بزنند. سپس با ترجمه ارائه شده در زیر و پاسخ صحیح تست ها مقایسه نمایند. این روش، یکی از موثرترین روشهای مطالعه برای سوالات درک مطلب آزمون زبان کنکور می باشد.

ترجمه متن

در طی چندین دهه، قوی‌ترین زلزله‌ای که در مکزیک حادث شد حداقل ۵۸ کشته و صدها مجروح در روز جمعه به جای گذاشت، بعد از ایجاد تخریب بسیار زیان‌آور در جنوب کشور که منطقۀ فقیری است. امدادگران تلاش می‌کردند تا به بخش های روستایی دور افتاده در ایالت‌های Chiapas و Oaxaca که شدیدترین اصابت (تکان زمین) را داشتند دسترسی پیدا کنند، خیلی از آنها در کوه‌های ناهموار قرار داشتند، این زمین لرزه قوی به ساختمان‌های دورتر از مکزوسیتی آسیب رساند. آن (زمین لرزه) در بیشتر مناطق گواتمالا، که خسارت به ساختمان‌ها گزارش شده نیز احساس شده است.

انریک پنانیتو رئیس جمهور مکزیک گفت این زلزله که با بزرگی ۲/۸ ثبت شده بود، قوی‌ترین زمین لرزه ای است که در طی یک قرن گذشته کشور به آن دچار شده بود (یا متحمل آن شده بود). آقای پنانیتو بیش از ۲۶۰ پس‌لرزه تا بزرگی ۱/۶ را گزارش کرد و هشدار داد که تعداد بیشتری هم می تواند باشد، در حالیکه مردم را تشویق می‌کرد که در جای امن بمانند و به اطلاعیه‌های عمومی گوش دهند. او گفت که این لرزه توسط تقریباً ۵۰ میلیون نفر از جمعیت حدود ۱۲۰ میلیون نفری مکزیک احساس شد. مدارس در ۱۱ ایالت تعطیل شدند تا مقامات بتوانند ساختمان‌ها را برای آسیب‌های سازه ای مورد بازرسی قرار دهند.

 

  1. گزینه ۱ پاسخ صحیح است.

متن تست : مطابق متن، این زلزله …

پاسخ صحیح: بیشتر بر مناطق فقیر مکزیک اثر گذاشت.

 

  1. گزینه ۳ پاسخ صحیح است.

متن تست :  خیلی از روستاهای تحت تاثیر زلزله …

پاسخ صحیح : در کوه ها قرار داشتند.

 

  1. گزینه ۳ پاسخ صحیح است.

متن تست : کدامیک از گزینه های زیر در مورد پس لرزه های اشاره شده در متن صحیح می باشند؟

پاسخ صحیح : تعداد آنها بیش از ۲۵۰ تا بود.

 

  1. گزینه ۲ پاسخ صحیح است.

متن تست : این متن به احتمال زیلد بخشی از یک …  می باشد.

پاسخ صحیح : گزارش خبری

 

با امید عالی شدن آزمون زبان کنکور

گروه آموزشی دکتر هوشیار

ارسال یک نظربا اشتراک در گروه تلگرام از آخرین اخبار ما مطلع شوید.

شبکه های اجتماعی

تماس

شنبه تا چهارشنبه۲۱:۰۰ - ۰۹:۰۰
شماره تماس پخش تهران و شهرستان (ارسال رايگان براي شهر تهران): فروشگاه گل ریزان 02166968028

تماس

شنبه تا چهارشنبه۲۱:۰۰ - ۰۹:۰۰
شماره تماس پشتيباني علمي و فني :۰۹۹۰۱۰۳۱۶۲۹